AUPARK- NIE

Autor: Martin Hulič | 8.9.2007 o 18:39 | Karma článku: 7,18 | Prečítané:  2366x

Od roku 1989 začali pribúdať hypermakety a obchodné centrá ako huby po daždi. Dnes má už každá slušná dedina svoj supermarket. Vyzerá to celkom komicky, keď vedľa starých murovaných domčekov sa rozprestiera obrovský kolos z vlnitého plechu. Je smutné, že tieto novodobé “skvosty“ sa neprispôsobujú okolitému svetu, často na vidieku alebo v meste doslova vyčnievajú, takýmto úbohým spôsobom majú azda prilákať ľudí. Niečo podobné sa chystá aj v Košiciach. Poslanci mestského zastupiteľstva tu odsúhlasili výstavbu Auparku.
Zrejme im vtedy nevadilo, že tento komplex hodný do kovošrotu bude stáť v historickej časti mesta. Každý štát sa snaží ochrániť svoje kultúrne dedičstvo a zachovať pôvodný stav historickým miest. Na Slovensku tento vzťah k tradíciam neexistuje, tu stačí zaplatiť mestu nejakých 130 miliónov / toľko dostane mesto Košice za predaj pozemku/ a môžem si stavať čo chcem. My si myslíme, že nie je dôvod, aby takýto komplex stál v centre mesta, podobné centrá fungujú na okraji miest a napriek tomu prosperujú. Okrem toho, že sa týmto činom, dovolíme si povedať zločinom, zničí celkový vzhľad centra mesta, budú sa musieť zrovnať už existujúce objekty na Námestí osloboditeľov. Na tomto námestí sú konkrétne 2 dôležité objekty.

Prvý je pomník neznámeho bojovníka za slobodu ľudu 1938 – 1945, ktorý nesie nápis: "Vzdaj úctu každý, kto ideš okolo tým, ktorí umreli, aby si ty žil". Tento nápis vymyslel a sochy vyhotovil známy košický sochár Vojtech Loffler v roku 1948.

Druhý je pamätník osloboditeľov. Táto stavba bolo prejavom úcty k 4. Ukrajinského frontu pod vedením generála Petrova, ktorý 19.1 1945 oslobodil Košice. Tento pämatník zažil 10 prezidentov, jednu okupácie a jednu revolúciu. Je nemysliteľné, aby ho po 62 rokoch tento symbol vďaky zbúrali kvôli nejakému komplexu čínskych obchodov.

Som presvedčení, že zničenie týchto pamätníkov je prejavom absolutnej neúcty k našej minulosti.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zlepenec potrebuje lídra

Nevidno nikoho, kto by to vedel zlepiť.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.


Už ste čítali?