Dobrovoľnosť je samozrejmosťou

Autor: Martin Hulič | 8.9.2007 o 12:21 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  950x

Čo je to za demokraciu, ak sa nemôžem slobodne rozhodnúť či vstúpim do II. kapitalizačného piliera?

O II. dôchodkovom pilieri sa toho popísalo už skutočne veľa. Vynorila sa vlna neopodstatnenej kritiky, proti dobrovoľnom vstupe do tohto piliera. Výroky opozičných poslancov a články kvázi mienkotvorných denníkov verejnosť zavádzajú. Boja sa, že dobrovoľnosť ohrozí dôchodkový pilier. Laicky sa pýtam: Keď klasické sporenie je vytvorené na báze dobrovoľnosti a tá dobrovoľnosť ho neohrozuje, tak prečo by práve dôchodkové sporenie ohrozovať mala? Nie je trošku schizofrenické? Mnohí ľudia si neuvedomujú jedno, volá sa to kapitalizačný pilier nie preto, že má byť v rukách kapitalistov, ale preto, že to je súkromný majetok občanov, ktorí sa rozhodli takto sporiť peniaze. Dobrovoľnosť pozdvihne sebavedomie občanov tým, že si budú vedomí, že oni a len oni môžu rozhodovať, aká bude ich budúcnosť o 20-30 rokov. Pravda, okrem toho, že to pomôže státisícom, treba otvorene povedať: „ Určitej skupine obyvateľstva to môže aj uškodiť.“ Tou skupinou sú “pokorní“ majitelia Dôchodcovských správcovský spoločností. Títo novodobí správcovia našej svetlej budúcnosti, si budú musieť uvedomiť, že nie tak my sme závislí na nich, ako oni na nás.
Vďaka informáciám z posledných dní vidno, že DSS-ky to myslia s ľuďmi naozaj “seriózne“.
Ich vplyv na masovo telekomunikačné prostriedky stúpa a z niektorých novín sa skutočne stávajú ústredné tlačové orgány týchto spoločností. Možnože si to ani neuvedomujeme, ale stojíme pri vzniku tzv. dôchodcovská mafia. Podmienky na to majú: slabá informovanosť spoločnosti, dobré kontakty, skorumpovaných novinárov a iné. Otázne je len to, či sa chopia príležitosti.

Dúfam len, že občanom, ktorí si želali a želajú vďaka II. pilieru väčší dôchodok, nepríde v budúcnosti list s textom: „Ľutujeme, ale vašimi nasporenými peniazmi sme vykryli náklady na podnikovú party, na ktorej sme sa vskutku dobre bavili.“

A na záver len skromné prianie: Boh ochraňuj Slovensko.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?