Zlo sa rodí z bezmocnosti dobra

Autor: Martin Hulič | 4.9.2007 o 13:53 | Karma článku: 1,77 | Prečítané:  1509x

Každý z nás si určite aspoň raz položil otázku: „Čo je to zlo a kde sa vlastne vzalo.“ Pojem zlo, je veľmi ťažké vysvetliť, keďže nie som žiadny filozof, tak sa ani o to nebudem snažiť. Normálny človek, ak sa dostane do styku so zlom, aj keď to nevie odborne vyjadriť, tak to v ňom vyvolá negatívne reakcie .

Ľudia často zvaľujú zlo na mystické postavy, ako napr. diabol, čert a iní .Pritom si neuvedomujú, že zlo je a bude, stále spojené s človekom, či sa im to páči alebo nie. Človek, ako jediná vysoko mysliaca bytosť na tejto planéte, vie rozoznať dobro od zla. Keď mačka zje myš, tak nemôžeme povedať, že urobila niečo zlé.
Mačky a ostatné zvieratá, nezvažujú správnosť svojho konania, riadia sa pudom, ktorý im bol geneticky daný.
Skúsim teraz zodpovedať otázku: „ Prečo sa rodí zlo z bezmocnosti dobra?“ Podľa mňa je odpoveď mimoriadne ľahká, je jednoduchšie konať zlo, ako konať dobro. Vždy je ľahšie klamať, ako hovoriť pravdu .Je jednoduchšie kradnúť, ako si tú vec kúpiť .Pre slušného človeka je to síce tiež prosté, ale vôbec nie správne .Poctivému človeku morálka nedovolí konať zlo .Keďže sa ale človek vyvíja a vývin je častokrát spojený s robením chýb, tak aj dobrý niekedy “zhreší“.Veľkosť človeka sa spozná práve tým, že svoje chyby oľutuje a bude sa snažiť o nápravu, ak je to samozrejme možné .Bohužiaľ , nie všetci ľudia vždy konajú kladne. Ja osobne si neviem predstaviť, že všetci by robili stále všetko dobre, neviem si predstaviť svet bez zla. Takýto svet je možný len v zblúdilých snoch a nejasných predstavách.
Veď ako môžeme vedieť, čo je dobré, keď nepoznáme, čo je zlé? Vieme, že kradnúť a zabiť je zlé .Homo sapiens, je človek rozumný preto, lebo na všetky, pre nás jasné veci, prišiel postupným poznávaním a porovnávaním teórie s praxou .My sme len prijali poznanie svojich predkov a považujeme ho za svoje .Napriek tomu, vychádzajú neustála nové a nové situácie a my sa musíme rozhodovať.
Na záver len dodám, že by sme mali konať tak, aby to bolo v súlade s našou morálkou, a aby sme nemuseli svoje konanie nikdy ľutovať.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?